KOŽNI RAK

Odkrivanje in zdravljenje kožnega raka

Kožni rak je je eden najpogostejših rakov na svetu in nastane zaradi nekontrolirane rasti patoloških celic, kot posledica prekomerne izpostavitve kože UV žarkom.

Poznamo 2 glavna tipa kožnih rakov: NEMELANOMSKI KOŽNI RAK, med katere spadajo bazalnocelični karcinom, ploščatocelični karcinom ter MELANOMSKI RAK.

Ključno je zgodnje odkrivanje, zato vam priporočamo dermatološki pregled.

 

Bazalnocelični karcinom

To je najpogostejši rak, ki se najkvečkrat razvije na mestih izpostavljenih soncu, kot sta glava in vrat. Bazalnocelični karcinom raste počasi, zato je večina ozdravljivih z manjšimi posegi, če so odkriti dovolj zgodaj. Običajno se pojavljajo v obliki svetlečih papul v barvi kože, ki lahko tudi krvavi ali pa kot rdečkasti luščeči plaki, tudi kot modrikasta ali rjavkasta žarišča.

Bazalnocelični karcinom najpogosteje zdravimo s kirurškim izrezom, občasno pa so priporočeni drugi postopki zdravljenja, kot so radioterapija, krioterapija, topikalna zdravljenja z mazili, fotodinamična terapija. Najustreznejši način zdravljenja je odvisen od tipa BCC, lokacije ter velikosti spremembe in nenazadnje tudi želje pacienta.

 

Ploščatocelični karcinom

Drugi najpogostejši kožni rak, ki nastane kot posledica nenormalne rast skvamoznih celic na površini kože, zaradi poškodbe DNA, kot posledica UV sevanja. Nastane kot rdečkast luščeč plak, rane, ki ne zacelijo ali bradavicam podobni izrastki. Klinična slika ploščatoceličnih karcinomov je zelo različna. 

Večina ploščatoceličnih karcinomov je ozdravljivih v zgodnjih fazah nastanka, kasneje pa lahko povzročajo razobličenje tkiva, lahko postanejo invazivni in se razširijo v druge predele telesa.

 

Melanom

Melanom je najbolj nevarna oblika kožnega raka, ki se razvije iz celic (melanocitov), ki proizvajajo melanin - pigment v koži. Lahko se razvije tudi v drugih organih, ki imajo melanocite, npr. oči, možganske ovojnice ...

Gre za najbolj invazivno obliko kožnega raka, ki metastazira in je vzrok za največjo stopnjo smrtnosti. Najpogostejši znak melanoma je pojav novega znamenja, v 30 % primerov pa sprememba že obstoječega znamenja. Posebno pozornost je treba nameniti melanocitnim nevusom, ki imajo nepravilno obliko, več različnih barv, so večji od ostalih in srbijo ali celo krvavijo. Pojavi se lahko kjerkoli na telesu, najpogostejši mesti pa sta hrbet pri moških in noge pri ženskah. Svetla koža, večje število znamenj, prisotnost melanoma v družini in sončne opekline so dejavniki večjega tveganja za razvoj melanoma. 

Zdravljenje melanom je odvisno od stadija tumorja ter od splošnega zdravstvenega stanja bolnika. Kirurški izrez je napogostejši postopek zdravljenja v zgodnjih stadijih, ob bolj napredovalih melanomih pa je potrebna še limfadenektomija, ob prisotnosti oddaljenih metastaz še imunoterapija oz biološka terapija.

 

Če vas skrbi kožni rak vas spodbujamo, da se naročite na pregled. Izpolnite kontakti obrazec spodaj!