Najpogostejše poškodbe vezi in njihovo zdravljenje
Športna aktivnost je izjemno pomembna za ohranjanje zdravega življenjskega sloga, predstavlja pa tudi tveganje za poškodbe.
Poškodbe vezi nastanejo predvsem pri visoko intenzivnih športih, ki zahtevajo nenadne spremembe smeri, doskoke ali rotacijske obremenitve. Najpogosteje se poškodbe dogajajo na kolenih in gležnjih, možne pa so prav na vseh sklepih telesa (zapestje, rame, palec, vrat, hrbet). V nadaljevanju preberite, kako do njih pride in predvsem, kako jih zdravimo.
Kaj je ligament in kaj je poškodba ligamenta?
Ligament ali vez je čvrsto in močno, obenem pa fleksibilno tkivo, ki med seboj povezuje kosti. Ob zvinih ali nekontroliranih obremenitvah se poškodujejo v obliki natega, če pa je sila dovolj velika pa lahko pride celo do pretrganja vezi.
Katere so najpogostejše poškodbe, ki prizadanejo vezi?
Zvin gležnja
Zvit gleženj je ena najpogostejših športnih poškodb, pri kateri prihaja do natega, delnih ali popolnih poškodb vezi. Najpogosteje so prizadete vezi na zunanji strani skočnega sklepa.
Poškodbe kolenskih vezi
Ligamentarna zgradba kolena je zelo komplicirana, v osnovi pa ločimo 4 glavne kolenske vezi:
- Sprednja križna vez (ACL)
- Notranja stranska vez (MCL)
- Zunanja stranska vez (LCL)
- Zadnja križna vez (PCL)
Poškodba ACL
Poškodba sprednje križne vezi (ACL) zelo pogosta poškodba, še posebej pri športih z doskoki in nenadnimi zaustavljanji ter spremembami smeri, kot so nogomet, košarka, tenis, odbojka, smučanje.
Ob poškodbi lahko pride le do raztega vezi ali pa do popolnega pretrganja. Pogosto je potrebno operativno zdravljenje z rekonstrukcijo.
Poškodba MCL ali LCL
To je poškodba zunanjih kolenskih vezi, ki nastane ob udarcu v koleno z ene ali druge strani ali pa pri športnih aktivnostih. Večino poškodb MCL se pozdravi brez operativnega posega. Delne poškodbe LCL se zdravijo brez operacije, popolne prekinitve LCL pa zahtevajo kirurški poseg.
Poškodba PCL
Zadnja križna vez je najmočnejša kolenska vez in tudi najmanjkrat poškodovana. Poškodba nastana običajno ob direktnem udarcu v sprednji del golenice ali pa ob visoko enegrgijskih poškodbah. Večina poškodb PCL ne potrebuje operativnega zdravljenja.
Poškodbe vezi komolca
Najpogostejša je poškodba notranja stranske vezi komolca (UCL). Lahko je akutna in nastane običajno ob padcih ali pri borilnih športih, poznamo pa tudi kronične poškodbe, ki so pogoste predvsem pri metalcih žoge. Redko potrebujejo kirurško zdravljenje.
Poškodbe ramenskih vezi
Poškodbe ramenskih vezi najpogosteje nastanejo kot posledica izpahov ramenskega sklepa in lahko povzročajo kronično nestabilnost rame, ki vodi v ponavljajoče izpahe. Ob hujših oblikah nestabilnosti je potrebna kirurška stabilizacija.
Posebna oblika ligamentarne poškodbe rame je poškodba akromioklavikularnega sklepa (tj. sklep med lopatico in ključnico – AC sindezmoliza), pri kateri pride do natega ali pretrganja AC in CC vezi in posledične nestabilnosti ključnice. Ta vrsta poškodbe je izrazito pogosta ob padcih s kolesom.
Možni sta obe obliki zdravljenja, pri višjih stopnjah poškodbe pa se običajno odločamo za operativno zdravljenje.
Poškodbe vezi palca
Najpogostejša je poškodba UCL (ulnarnega kolateralnega ligamenta), ki jo imenujemo tud smučarski palec, saj nastane ob padcu, pri katerem v roki držimo predmet. Lahko povzroča nestabilnost in bolečine na bazi palca. Blažje oblike zdravimo brez, težje pa z operativnim posegom.
Kakšni so simptomi in znaki poškodbe vezi?
- Običajno nenadna bolečina in glasen pok ob poškodbi
- Oteklina
- Nestabilnost sklepa
- Nezmožnost obremenjevanje brez bolečine
Poškodbe ligamentov so lahko zelo boleče. Potrebna je hitra obravnava in natančna diagnostika ter zdravljenje, da se izognemo možnim dolgoročnim posledicam.
Kako zdravimo poškodbe vezi?
Blage poškodbe se zdravijo nekirurško po metodi RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation, tj. počitek, hlajenje, povoj/imobilizacija, dvig okončine). Občasno potrbujete posebne opornice, ki zagotavljajo celjenje v dobrem položaju. Pogosto je potrebna fizioterapevtska obravnava.
Težje poškodbe zdravimo operativno. V nekaterih primerih je možno poškodovano vezi popraviti (šivanje vezi, dodatek notranje opornice), v drugih pa je potrebna rekonstrukcija za nadomestitev pretrgane vezi s presadkom, ki ga pridobimo drugje na telesu poškodovanca (avtograft). Po operaciji je nujna intenzivna kontrolirana rehabilitacija.
Kako dolgo časa traja rehabilitacija po poškodbi vezi?
Pri blažjih oblikah traja 2-8 tednov, po operativnih rekonstrukcijah pa nekje med 9 in 12 meseci.
V ambulanti Rejuvena vam strokovno pomagamo pri različnih poškodbah vezi. Kontaktirajte nas za več informacij!